2 Mayıs 2010 Pazar

Müthiş Bir Lezzet Durağı: Akdeniz Hatay Sofrası

Cumartesi günü bir arkadaş Akdeniz Hatay Sofrası diye bir restoranın varlığını öğrendiğini söyleyince hep beraber atlayıp Aksaray'a gittik. Açıkça söylemeliyim ki ben böyle bir menü görmedim. Menüde 8-10 çeşit pilav, adını hiç duymadığım Hatay yöresine ait onlarca meze ve arasıcak, acayip kebaplar vs.. Web adresini vereceğim restoranın ama web sitesi restoranın içeriğine göre çok zayıf kalmış. Mutlaka gidip görmelisiniz.

Biz masayı bayağı bir donattık. 3-5 tane arasıcak, içli köfte (oruk diyorlar) ve içli köftenin tavada yapılan bir türevi , antep tavası (acayip güzeldi) ve yukarıda gördüğünüz tuzda kuzu sipariş ettik. Tuzda kuzu restoranın gözde yemeklerinden. Gitmeden önce sipariş vermek gerekiyor. Kuzu eti ve özel pilav kaya tuzunun içerisinde 2 saat gibi uzun bir sürede pişiliyor ve masanıza fotoğraftaki gibi getirilip servis ediliyor.

Aynı şekilde tuzda tavuk da tercih edebiliyorsunuz. Restoranın diğer bir spesiyali de testi kebabı. Testi yine masanıza getiriliyor ve gözünüzün önünde kırılıyor. Biz tavuk ve testi kebabı tercih etmedik.

Yemeğimizin üzerine meşhur Hatay künefesi söyledik. Künefe ile birlikte mideyi rahatlatması için süt geliyor.

5 kişi gittiğimiz restoranda yukarıya yazdığım üzere deli gibi yemek yedik içtik, masa doldu taştı ve hesap kişi başı 35 lira geldi. İçeriğine ve lezzetine oranla fiyatı gayet uygun ve sonuna kadar hak ediyorlar.

Uzun lafın kısası mutlaka Akdeniz Hatay Sofrasına gidin, görün ve yiyin. Afiyet bal şeker olsun.

Hiç yorum yok: