25 Ocak 2009 Pazar

Tabiatın Şakası Yok

Geçen günlerde bir genç maalesef kaymaya gittiği Uludağ'da kaybolup can verdi. Üstelik telefon ile temas kurmuştu ama yine de kurtarılamadı.

Okan Bayülgen'in NTV ve Kanal D'deki programlarında savcılık, gsm şirketi, asker, sivil savunma vesaire ne varsa sorumluların bulunması üzerine kurulan cümleler havalarda uçtu.

Örnek bir cümle alayım programlardan: "Operatörler bir sistem geliştirsin, SMS ile sorularak kişi nerede olduğunu öğrenebilsin"

GPS denen bir teknoloji olduğundan kimsenin haberi yok mu? Özellikle kayakçılar için geliştirilmiş pistlerin ve konaklama noktalarının işaretlenebildiği, hava durumu alabilen GPS sistemleri var. Hadi doğa için geliştirilmiş özel GPS'leri bırakın, cep telefonlarına entegre edilmiş GPS'leri neden kullanmıyorsunuz?

Doğa sporları ile uğraşanlar ve bilmediği yerlere gidenler mutlaka yanında GPS taşısın. Dağda tipi denizde fırtına başladığında, sis çöktüğünde, kaybolduğunuzda sizi kurtarabilecek tek şey GPS'dir. Hem bulunduğunuz yeri tam olarak söyler hem doğru yolu gösterir. Paraşütünüz olmadan uçaktan atlamayın.

Hayatını kaybeden bu gencin yanında GPS'li bir telefon olsaydı tam olarak yerini kurtarma ekiplerine bildirebilir ve bir saatten daha kısa sürede kurtarılabilirdi.

GPS olmadan bu gibi aktivitelere katılmamalı ve yakınlarımızı da uyarmalıyız. Bu konunun tek çözümü budur.

Hiç yorum yok: