23 Ocak 2008 Çarşamba

Askerlik Hayatı

Askerlik fotoğraflarımı web albümüme yüklediğimi söyleyerek konuya gireyim. http://picasaweb.google.com/akcan.serkan

Askerlik hayatını çok kısaca özetlemeye çalışacağım. Takdir edersiniz ki halkı askerlikten soğutmak suçu işlememek için sansür kullanmak zorundayım :)

Askerlik hayatımdaki en güzel şey havacı mavi kamuflajdı. Askerliğin ne kadar güzel olduğunu anlayın işte :) Bilgisayarla ilgili bir görev beklerken koğuş çavuşu oldum ve mantık aramamam gerektiğini yaşayarak öğrendim :) Kısa dönemler için askerlik çok aşırı zor değil. Uzun dönem askerin yasak olmasına rağmen gördüğü kötü muamele kısa dönemlere yapılmıyor. Mesleği askerlik olan birçok kişinin söylediği gibi nerde ve hangi sınıfta görev yaptığınız önemli değil, hangi komutanın emrinde olduğunuz önemli.

Kütahya Hava Er Eğitim birliğinde gayet rahat bir askerlik dönemi geçirdik. Diyarbakır 8.Ana Jet Üssünde ise sıcak su, duş, kafeterya gibi imkanlarımız güzeldi. Ancak bölük komutanı biraz (bayağı) tuhaf bir adamdı. Uzun dönem askeleri beyzbol sopası ile dövecek kadar psikopat biri. Allah kendisine akıl fikir ihsan eylesin (biraz geç ama olsun), askere gidecek arkadaşları da böyle tiplerden korusun demekten başka çare yok. Daha fazlasını burada anlatmam mümkün değil, içimden saydırmaya devam ediyorum :)

Askere gideceklere tavsiye edebileceğim birkaç şey var. Öncelikle askere gittiğinizi unutmayın. Orada kendi nizamınızı kurma imkanınız yok, belirlenmiş kurallara uymayı içinize sindirdiğinizde daha rahat edersiniz. Komutanlarla polemiğe girmek son derece gereksiz çünkü galip çıkma şansınız yok. Her söze "emredersiniz" deyip geçmek en güzel yöntem. Astek'lerin olduğu birliklerde rahat etme şansınız çok daha yüksek, zira orda olma amacınız aynı. Bilmediğiniz işe karışmayın, yorum ve fikir üretmeyin. Bunların hepsi size vukuat olarak geri dönecektir. Sadece size verilen işi yapın, geri kalan zamanda sessiz ve kuytu bir köşede oturun :)

Diğer yandan askerde çok baba komutanlar da var elbette. Onlar kendilerini biliyorlar ve burayı okuyorlar, hepsine selam olsun. Ayrıca çok iyi arkadaşlar da edinebiliyorsunuz. Bence en önemlisi ise, özgürlüğün hayattaki en büyük nimet olduğunu gayet net biçimde yaşayarak anlıyorsunuz.

Askerlik hayatı geride kaldı artık, bitirdik kurtulduk. Askerde olanlara veya gidecek olanlara hayırlı teskereler dilerim. 317. Kısa Dönem arkadaşlara ve Diyarbakır'da birlikte görev yaptığımız tüm astek ve er arkadaşlara selamlar.

Hiç yorum yok: